Podatki  RSS
Ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa. Kto może płacić uproszczone podatki? [PODCAST]

Rozpoczynając działalność gospodarczą oraz w trakcie jej prowadzenia przedsiębiorca może wybrać jedną z czterech form opodatkowania: na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym oraz kartą podatkową. Dla kogo która forma jest najdogodniejsza? Wyjaśniamy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

„W Polsce robimy to trochę inaczej” - czyli nowe zasady outsourcingu

Na początku 2019 Europejski Urząd Nadzoru Bankowego („EBA”) opublikował nowe wytyczne w sprawie outsourcingu („Wytyczne EBA”). Już wstępna analiza Wytycznych EBA przez polski sektor bankowy uwidoczniła szereg kluczowych wątpliwości interpretacyjnych dotyczących równoczesnego stosowania Wytycznych EBA i prawa bankowego, które zostały również zasygnalizowane Komisji Nadzoru Finansowego („KNF”). Po wakacjach pełnych intensywnej pracy, KNF opublikował właśnie stanowisko, które wyznaczy kształt outsourcingu bankowego w Polsce na najbliższe lata.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Akcyza pod skutecznym nadzorem

System poboru akcyzy jest najszczelniejszy w porównaniu z innymi podatkami. Wzrost jej stawek musi być jednak niewielki i przewidywalny, a nie gwałtowny – twierdzili goście konferencji organizowanej przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jędrzejewska: Zginęły objaśnienia, za to jest już przepis

#zrodlo
Do tej pory podatnicy mogli tylko wierzyć Ministerstwu Finansów na słowo. Teraz mają w końcu czarno na białym – z przepisu wprost wynika, że rachunku VAT nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego. Potrzebny był ponad rok, by to uchwalić i opublikować w Dzienniku Ustaw.

Tagi: Podatki, VAT, PiS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Niższe stawki VAT na e-booki i e-prasę od 1 listopada 2019 r.

9 sierpnia br. Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Ordynacja podatkowa.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Laptop za pieniądze z urzędu pracy zmniejszy wysokość PIT

Przedsiębiorca może ująć w kosztach uzyskania przychodów zakup wyposażenia firmy z otrzymanego dofinansowania – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Szybki spadek luki w VAT. Polska w europejskiej czołówce

Polski budżet stracił w 2017 r. około 13,7 proc. potencjalnych wpływów z VAT, które powinien otrzymać biorąc pod uwagę wielkość podatkowej bazy – wynika z opublikowanego właśnie raportu Komisji Europejskiej. Tempo spadku polskiej luki w VAT było jednym z najszybszych w Europie.

Tagi: VAT, Spadek
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Od listopada 2019 więcej podmiotów objętych odpowiedzialnością solidarną

Odpowiedzialność solidarna w podatku od towarów i usług funkcjonuje w naszym systemie podatkowym od 2013 roku. Nie ogranicza się ona jedynie do ustawy o VAT, uregulowana jest również w Ordynacji podatkowej. Od sześciu lat odpowiedzialność solidarna jest stale nowelizowana. Od listopada 2019 przepisy mają stać się jeszcze bardziej restrykcyjne. Grono podmiotów, których będą dotyczyć, ulegnie znacznemu poszerzeniu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ze zwolnień podmiotowych w podatku VAT skorzysta mniej osób

#zrodlo
Od 1 września 2019 roku zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podatku od towarów i usług podmioty dokonujące sprzedaży na odległość powinny zwrócić uwagę na to co oferują swoim klientom. Zmiana jest o tyle istotna, że ustawa z dnia 4 lipca 2019 roku została opublikowana 13 sierpnia, przy czym część przepisów wchodzi w życie od 1 września 2019 roku. Okres urlopowy może spowodować, że podatnicy nie zwrócą uwagi na fakt pojawienia się nowych obowiązków dotyczących VAT.

Tagi: Podatki, VAT, PiS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Biała lista VAT. Będą ułatwienia dla firm, ale także nowe sankcje [PRZEGLĄD ZMIAN]

#zrodlo
1 września startuje biała lista podatników VAT, która z założenia ma umożliwić sprawdzenie potencjalnego partnera w biznesie i zmniejszyć ryzyko wplątania się w oszustwo podatkowe .

Tagi: Firma, ZUS, VAT, Biznes
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Biała lista podatników. Będzie narzędziem dla fiskusa, czy dla przedsiębiorców? [OPINIA]

#zrodlo
Już 1 września br. fiskus opublikuje tzw. białą listę, czyli elektroniczny wykaz podatników VAT wraz z numerami ich rachunków bankowych. Ale na liście nie będzie prywatnych kont używanych do rozliczeń przez prowadzące działalność gospodarczą osoby fizyczne.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Belgijskie firmy transferują coraz więcej środków do rajów podatkowych

Belgijskie firmy transferują coraz więcej pieniędzy do rajów podatkowych; wysokość środków jakie zostały przelane do tego typu państw podwoiła się w ciągu roku - donosi w środę dziennik "La Libre Belgique".

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sklep internetowy a kasa fiskalna: Kiedy sprzedawca nie musi wystawiać paragonu?

#zrodlo
Zgodnie z ogólną zasada zawartą w ustawie o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych muszą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Są jednak wyjątki.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podwyżki w Krajowej Administracji Skarbowej. Kto zyska i ile?

Będą podwyżki dla funkcjonariuszy Służby Celno–Skarbowej. Jest rozporządzenie ws. wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie mundurowych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zmiany w VAT 2020: Koniec deklaracji i nowe zasady wystawiania faktur [PODCAST]

Nie będzie faktury bez numeru NIP na paragonie. Znikną też tradycyjne deklaracje VAT. Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza kolejne zmiany w VAT. Czy na lepsze?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Biała lista podatników, split payment i inne, czyli nadchodzą zmiany w podatkach [STUDIO DGP]

- Mamy bardzo dużo poważnych zmian w podatkach - mówi Zdzisław Modzelewski, doradca podatkowy i partner w GWW Tax i wskazuje m.in. na białą listę podatników czy split payment.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zmiany w podatkach 2019/2020. Oto 10 kluczowych reform

Kolejne miesiące nie oszczędzą przedsiębiorców. Jeszcze w 2019 roku będą musieli dostosować się do kolejnych zmian w prawie podatkowym. Pojawią się nowe przepisy i nowe obowiązki. Oto najważniejsze z nich.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Profesjonalny obrót czy zwykła sprzedaż działki? Tak skarbówka walczy o VAT

Historia (nie)jednej transakcji jest dowodem na to, jak elastyczna jest granica między odpłatnym zbyciem działki a profesjonalnym handlem. Punktem spornym jest wówczas podatek VAT.

Tagi: Podatki, VAT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polska za niższym VAT na odzież i obuwie dla dzieci

Minister Marian Banaś w piśmie do ministra finansów Republiki Finlandii ponowił prośbę o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad wnioskiem Komisji Europejskiej dotyczącym reformy stawek VAT. Wcześniej minister poruszył tę kwestię w swoim wystąpieniu podczas posiedzenia Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) 9 lipca 2019 r., które dotyczyło priorytetów i programu prac prezydencji fińskiej w Radzie Unii Europejskiej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ogrzewasz dom olejem? Będziesz miał nowe obowiązki

Sprzedawcy oleju opałowego, a także wszystkie podmioty, w tym także osoby fizyczne, nabywające i zużywające to paliwo do celów grzewczych, będą musieli dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym. Przepisy mają obowiązywać już od 1 września, przy czym przewidziano uproszczenia w okresie przejściowym. Niestety są wątpliwości, czy będzie można z nich w pełni skorzystać

Tagi: Paliwa, PiS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami