Wiadomości z tagiem VAT  RSS
Co z VAT od transakcji opodatkowanych poza Polską?

23.10.2019 12:04

Transakcje, od których vatowiec uiszcza podatek za granicą najogólniej podzielić można na dwie grupy. Są to transakcje transakcje wewnątrzwspólnotowe dotyczące towarów oraz związany z działalnością gospodarczą zakup dokonany w innym państwie członkowskim UE.

Źródło: www.podatki.biz

Podatki 2019. Obowiązkowy split payment. Jakich towarów i usług będzie dotyczył?

23.10.2019 12:03

Już 1 listopada br. obowiązujące obecnie szczególne rozwiązania rozliczania podatku VAT, czyli mechanizm odwrotnego obciążenia oraz mechanizm odpowiedzialności podatkowej nabywcy (w obecnej formie), będą zastąpione stosowanym obligatoryjnie mechanizmem podzielonej płatności (MPP). Obowiązkowy split payment będzie stosowany w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług wymienionych obecnie w załączniku nr 11, 13 i 14 ustawy o VAT. Obejmie także transakcje, których przedmiotem są m.in. węgiel i produkty węglowe, części i akcesoria do pojazdów silnikowych, kamery cyfrowe, czy komputery. Wprowadzenie zmian przewiduje ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1751). 

Źródło: www.podatki.biz

Nowa matryca stawek VAT – konsekwencje dla przedsiębiorców [PODCAST]

22.10.2019 20:10

Ustawodawca wprowadza szereg istotnych dla przedsiębiorców zmian w podatku od towarów i usług. Dotyczą one w zdecydowanej większości stosowania obniżonych stawek VAT. Pojawi się również zupełnie nowy system klasyfikacji towarów i usług na potrzeby tego podatku. Zapraszamy do słuchania podcastu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podatki 2020: Od przyszłego roku JPK_VAT z deklaracją

22.10.2019 14:13

JPK_VAT z deklaracją to dokument elektroniczny, który będzie się składał z dwóch części. Obejmie zarówno ewidencję VAT (zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres), jak i deklarację VAT (deklarację VAT-7 i VAT-7K).  Kto i kiedy będzie składać JPK_VAT JPK_VAT, który obejmie część deklaracyjną i ewidencyjną, będą składać wszyscy podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT za okresy:  od 1 kwietnia 2020 r. - obowiązkowo duże przedsiębiorstwa, zaś pozostałe dobrowolnie,  od 1 lipca 2020 r. - obowiązkowo wszyscy podatnicy (duże, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy).

Źródło: www.podatki.biz

VAT od najmu lokalu niemieszkalnego na cele mieszkalne

22.10.2019 14:13

Pytanie: Wnioskodawca jest właścicielem obiektu budowlanego, który kiedyś był hotelem obecnie jednak są tam lokale niemieszkalne. Wnioskodawca wynajmuje w tej nieruchomości lokale w postaci pokojów, kuchni z wyposażeniem, łazienki z toaletą. Najemca przeznacza przedmiot najmu dla pracowników. Najemca oświadczył w umowie, że nieruchomość będzie używał wyłącznie na cele mieszkalne. Czy ww. najem jest opodatkowany stawką 23% czy stawką 8%?

Źródło: www.podatki.biz

Getin Holding ma list intencyjny ws. sprzedaży Idea Banku we Lwowie i spółki NFS

22.10.2019 14:10


Getin Holding podpisał z funduszem typu private equity list intencyjny, w którym fundusz wyraził zamiar dokonania potencjalnego zakupu udziałów w spółkach zależnych - do 100% akcji Idea Banku z siedzibą we Lwowie oraz do 100% udziałów New Fi...

Źródło: inwestycje.pl

Koniec procedury odwrotnego obciążenia w VAT

22.10.2019 14:05

W dniu 17 lipca 2019 r. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych w sprawie zmian w ustawie o podatku od towarów i usług w zakresie wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (MPP), który od 1 listopada 2019 r. zastąpi obowiązujący obecnie mechanizm odwrotnego obciążenia. Tym samym procedura odwrotnego obciążenia przestanie funkcjonować.

Tagi: Podatki, VAT, Sejm
Źródło: ksiegowosc.infor.pl

Getin chce sprzedać ukraińskie spółki

22.10.2019 11:48


Getin Holding podpisał z funduszem private equity list intencyjny dotyczący zakupu ukraińskich aktywów grupy kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego.

Tagi: VAT, PiS, Spółki, ING
Źródło: www.bankier.pl

Getin chce sprzedać ukraińskie spółki

22.10.2019 11:48


Getin Holding podpisał z funduszem private equity list intencyjny dotyczący zakupu ukraińskich aktywów grupy kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego.

Tagi: VAT, PiS, Spółki, ING
Źródło: www.bankier.pl

Towary i usługi objęte obowiązkową podzieloną płatnością od 1 listopada 2019 r.

22.10.2019 8:52

Od 1 listopada 2019 r. w niektórych przypadkach, tj. po spełnienie określonych przez ustawodawcę warunków stosowanie mechanizmu podzielonej płatności będzie obowiązkowe. Towary i usługi objęte obowiązkowym split paymentem zawiera nowy załącznik nr 15 do ustawy o VAT.

Tagi: VAT, Ustawy
Źródło: ksiegowosc.infor.pl

reklama
Kontakt z nami