Dla niektórych kluczowe są nowoczesność oraz komfort, inni kładą nacisk na integrację i przyjazną atmosferę. Są także tacy, którzy cenią sobie ciszę i spokój. Nie ma wątpliwości, że preferencje dotyczące mieszkań różnią się znacznie w zależności od grupy wiekowej. Dlatego przyjrzymy się obecnym priorytetom każdej z tych grup oraz, co najważniejsze, jak rynek reaguje na te zmiany.
Młodzi dorośli wciąż wymagają
Młodzi dorośli to najbardziej aktywna grupa wiekowa w zakupie nieruchomości, jednak ich preferencje mieszkaniowe zmieniają się wraz z rynkowymi trendami. Dziś kierują się nie tylko lokalizacją i ceną, ale także technologiami w budynkach, ich wpływem na środowisko oraz dodatkowymi udogodnieniami.
W Polsce dostępne są zdrowe i ekologiczne rozwiązania, takie jak drewniane budownictwo modułowe, które umożliwia budowę obiektów wielokondygnacyjnych. Perspektywa życia w ekologicznym budynku z drewna staje się coraz bardziej realna.
Na rynku pojawia się wyjątkowy moment synergii kilku czynników, które pozwalają budować ekologicznie – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu spółki Ekoinbud. Z jednej strony mamy do czynienia z rozwojem technologii, pozwalających stawiać prawdziwie ekologiczne, w pełni drewniane obiekty, z drugiej strony inwestorzy wiedzą, że wprowadzając do oferty zdrowe, a zarazem efektywne energetycznie budynki oferują rozwiązania oczekiwane przez rynek, a szczególnie młodych, bardzo świadomych ludzi. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ewolucję rynku jest presja proekologiczna ze strony młodego pokolenia, która wymusza na deweloperach zmianę w myśleniu o ekologii. Nasza firma, pomimo, że w swoim DNA ma ekologię, to wciąż rozwija wprowadzane na rynek rozwiązania: nie tylko cała konstrukcja naszych budynków jest drewniana, ale także wypełnienia ścian są wykonane z naturalnych włókien drzewnych, co pozwala zapewnić pełną dyfuzyjność konstrukcji i wysoką efektywność energetyczną. Dzięki temu życie w nich jest znacznie zdrowsze i tańsze niż w innych budynkach. Równocześnie trzeba pamiętać, że produkcja modułów w kontrolowanych, fabrycznych warunkach znacznie ogranicza ilość zużywanych surowców i pozwala zredukować ilość odpadów budowlanych o blisko 80 %.
Części wspólne, czyli student prawdę ci powie
Drugim czynnikiem ewolucji rynku nieruchomości jest rozwój długoterminowego najmu, w tym prywatnych akademików o podwyższonym standardzie, które przyciągają krajowych i zagranicznych studentów dzięki bogatej ofercie funkcji dodatkowych. Kluczowe dla wyboru obiektu, obok lokalizacji, są dobrze zaprojektowane części wspólne, sprzyjające integracji studentów.
Przykładem jest spółka Silver Rock, właściciel marki Collegia, która oferuje komfortowe warunki życia oraz dodatkową infrastrukturę. W obiekcie znajdują się m.in. pomieszczenia do nauki, strefy do integracji z grami, siłownia oraz sala muzyczna.
Aby sprostać oczekiwaniom rezydentów, właściciel regularnie bada ich satysfakcję. Ankieta wśród 200 mieszkańców pokazała, że kluczowymi czynnikami wyboru Collegii były dobrze zaprojektowane części wspólne i usługi (80%), natomiast lokalizacja (prawie 50%) i standard wykończenia (ok. 35%) były na dalszych miejscach.
Budując nasz akademik od początku postawiliśmy na stworzenie wyjątkowego miejsca spotkań dla trójmiejskiej społeczności studenckiej – mówi Karol Wojtas, członek zarządu spółki Silver Rock. Prace nad projektem powierzyliśmy doświadczonej pracowni architektonicznej, która zbliżyła wnętrza obiektu i pokoi do komfortu oferowanego w hotelach o standardzie podwyższonych trzech gwiazdek. O trafności obranego przez nas kierunku najlepiej świadczą doskonałe wyniki obłożenia obiektu, który na kilka miesięcy przed początkiem każdego roku akademickiego ma wynajęte wszystkie pokoje. Cieszymy się, że mogliśmy stworzyć dla studentów ciekawą przestrzeń o zupełnie innym standardzie niż te, które były dla nich dostępne do tej pory. Zdecydowanie jest to kierunek, w którym spółka będzie podążała w kolejnych latach.
Komfort i bezpieczeństwo – mieszkanie okiem seniora
Z danych GUS wynika, że co piąty Polak ma ponad 65 lat, a liczba osób w wieku produkcyjnym maleje. Starzejące się społeczeństwo wymusza na samorządach działania na rzecz przystosowania mieszkań i infrastruktury dla seniorów. Budownictwo senioralne stanie się ważnym kierunkiem rozwoju rynku nieruchomości w Polsce.
Owszem, w ostatnich latach powstają nowe inwestycje, które mają na celu zapewnienie seniorom dostępu do mieszkań wspomaganych oraz domów pomocy społecznej o podwyższonym standardzie, gdzie pod opieką specjalistów mogą prowadzić samodzielne życie. Niemniej jednak, ta część rynku pozostaje wciąż stosunkowo niszowa, ale w nadchodzących latach można się spodziewać jej dynamicznego wzrostu. Kluczowym problemem sektora senioralnego w Polsce jest zdecydowanie niedostateczna liczba dostępnych lokali oraz ich jakość, która często nie spełnia oczekiwanych standardów. Taka sytuacja stanowi spore wyzwanie dla branży architektonicznej, która musi zintegrować w ramach jednego projektu rozwiązania z dziedzin mieszkalnictwa, hotelarstwa, usług oraz medycyny.
Obecnie pracujemy nad koncepcjami dwóch tego typu ośrodków w województwie zachodniopomorskim, z których każdy może przyjąć około 100 osób – mówi Dominik Górski, właściciel pracowni Gorscy Architekci. Oprócz mieszkań wspomaganych i domu pomocy społecznej, na miejscu zapewniona będzie także opieka zdrowotna, sale rehabilitacyjne i terapeutyczne czy niezależne kuchnie. Przygotowywane przez nas obiekty będą oferować wszelkie udogodnienia typowe dla komfortowych apartamentowców, ale równocześnie będą w pełni dostosowane dla osób o różnym poziomie sprawności oraz zapewniać będą opiekę medyczną, terapeutyczną i fizjoterapię.
Także projektowanie wnętrz wymaga od architektów wiedzy specjalistycznej. Architekci z Iliard Architecture & Interior Design, biura działającego na polskim i międzynarodowym podkreślają, że potrzeby seniorów znacznie różnią się od potrzeb młodych ludzi.
Wnętrza zaprojektowane dla seniorów powinny łączyć w sobie bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz estetykę – podkreśla Magdalena Kluba, lider zespołu w Dziale Projektowania Wnętrz w Iliard Architecture & Interior Design. Powinny być one tak zaprojektowane, aby codzienne życie seniorów było wygodne i komfortowe. To równocześnie bardzo odpowiedzialne zadanie. To, co należy postawić sobie za priorytet podczas projektowania takich wnętrz to bezpieczeństwo. Dla seniorów bardzo ważne jest poczucie stabilności podczas poruszania się, więc projektując podłogę należy uwzględnić najwyższą klasę antypoślizgową. Ważne jest także ergonomiczne ustawienie mebli, aby w całej przestrzeni było jak najmniej elementów blokujących swobodne poruszanie się. Meble powinny być wygodne w użytkowaniu, szafki nie mogą być za wysoko zawieszone i powinny być wyposażone w intuicyjny system ich otwierania, aby np. seniorzy nie musieli się domyślać, że gdzieś trzeba nacisnąć mebel, aby się otworzył. W innym przypadku wnętrze może sprawiać seniorom problemy, przez co powodować poczucie zagubienia i wyobcowania. Należy też unikać ostrych krawędzi, materiały powinny być łatwe w utrzymaniu czystości, bez zbędnych zakamarków czy załamań. zasadne jest także montowanie różnych uchwytów czy to w toalecie czy pod prysznicem, które ułatwiają korzystanie z tych miejsc, tak samo jak bezprogowe prysznice i krzesełka. To, na co należy zwrócić uwagę to także higiena i łatwość czyszczenia wnętrz.
Mówiąc o projektowaniu obiektów mieszkalnych przeznaczonych dla seniorów, nie można pominąć kwestii wyposażenia wnętrz, które w przypadku tej grupy docelowej, ma bardzo konkretne wytyczne.
Jeżeli chodzi o aranżację wnętrz przeznaczonych dla seniorów, absolutnymi priorytetami są funkcjonalność i bezpieczeństwo – mówi Daniel Ochońko, prezes zarządu Trust Us – spółki specjalizującej się w wykańczaniu wnętrz obiektów komercyjnych. Chodzi przede wszystkim o to, aby przestrzeń mieszkalna była możliwie jak najbardziej komfortowa i pozbawiona wszelkich niedogodności, co znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie osób starszych. Mówimy tu zarówno o układzie mebli, odpowiednim oświetleniu, sposobie przechowywania niezbędnych rzeczy, jak i wyposażeniu dodatkowym, takim jak maty antypoślizgowe czy specjalne uchwyty zamontowane na odpowiedniej wysokości. Ważna jest również minimalizacja przestrzeni niebezpiecznych oraz taka organizacja lokali, która pozwoli łatwiej utrzymać czystość i porządek.
Źródło: UltraRelations