close
Breaking news

Equality our ambitions open source, local solutions youth reproductive rights. K...read more Inwestorzy poszukują okazji rynkowych i aktywów typu value-add. Firmy optymali...read more Masz konto osobiste Santander Bank – zarabiaj z kodem polecającym Santand...read more

SpaceX wyniesie na orbitę satelitę z perowskitami

W ciągu najbliższych dni na orbicie kosmicznej zadebiutuje polski satelita obserwacyjny STORK-7, wyposażony w 28 ogniw perowskitowych od firmy Saule Technologies. Misja Transporter 9, przeprowadzona za pomocą rakiety Falcon 9 od SpaceX, umożliwi wyniesienie satelity. To pierwsze tego typu demonstracyjne użycie perowskitów w kosmosie. Firma SatRev jest odpowiedzialna za konstrukcję, oprogramowanie, wyniesienie i operację satelity na orbicie.

Nasz nowy satelita został wyposażony w kamerę dającą 5 m GSR rozdzielczości na piksel, o łącznej masie 4 kg. Przełomową technologią, którą zintegrujemy z satelitą po raz pierwszy, będą ogniwa perowskitowe pochodzące z firmy Saule Technologies. Chcemy sprawdzić pracę perowskitów w przestrzeni kosmicznej i przekonać się, czy są tak samo skutecznym przekaźnikiem energii jak na Ziemi – tłumaczy Grzegorz Zwoliński, Prezes Zarządu SatRev S.A.

Wierzę, że ta misja potwierdzi odporność ogniw perowskitowych Saule Technologies na promieniowanie kosmiczne, co wykazały już badania w laboratorium. To idealne źródło zasilania w kosmosie z wielu powodów. Ogniwa perowskitowe są znacznie lżejsze od ogniw tradycyjnych, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę koszt transportu każego kilograma na orbitę. Są elastyczne, więc można je upakować w niewielkiej przestrzeni. Z kolei dzięki temu, że są drukowane cyfrowo, mogą przybierać dowolne kształty. To oznacza, że można w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne powierzchnie do wytwarzania prądu – komentuje Olga Malinkiewicz, CEO Saule Technologies.

Po raz pierwszy w historii mamy okazję przekonać się, czy ogniwa perowskitowe zadziałają na orbicie. Jeśli testy wypadną pomyślnie, otworzy się przed tą technologią zupełnie nowy i jakże ciekawy obszar eksploatacji! Cieszę się, że Columbus, jako największy udziałowiec Saule Technologies, może wspierać tak przełomowe projekty – dodaje Dawid Zieliński, Prezes Columbus Energy S.A., członek Rady Nadzorczej Saule Technologies S.A.

W trakcie misji ogniwa perowskitowe Saule Technologies będą stale monitorowane. Pomiar prądu, natężenia światła słonecznego i temperatury będzie regularnie przesyłany do stacji naziemnych, umożliwiając analizę pracy ogniw w czasie rzeczywistym. Vivek Babu, dyrektor ds. astronautyki w Saule Technologies, uważa, że ta misja otwiera drogę dla ultratanih rozwiązań energetycznych w przemyśle kosmicznym.

Warto przypomnieć, że w roku 2021 firmy SatRev, Saule Technologies oraz Columbus Energy miały okazję współpracować przy projekcie o nazwie Misja Andromeda. W ramach tego projektu, dwa polskie satelity, STORK-4 i STORK-5 Marta, zostały wyniesione na orbitę za pomocą rakiety nośnej Virgin Orbit, LauncherOne. Głównym celem tych satelitów było zbieranie multispektralnych obrazów i danych o średniej rozdzielczości dla klientów z branży rolniczej i energetycznej w Polsce i USA. Oba satelity zakończyły swoje misje w tym roku, dostarczając cennych informacji, które pozwolą SatRev na dalsze doskonalenie swojej technologii.

Źródło: Columbus Energy S.A.

Informacje o spółkach zaangażowanych w projekt:

SatRev jest wrocławską firmą założoną w 2016 r., działającą w branży kosmicznej – pierwszą z polskich podmiotów komercyjnych, które umieściły swoje obiekty na orbicie. Spółka specjalizuje się w rozwijaniu szerokich konstelacji nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optoelektroniczne. Łącznie w przestrzeń kosmiczną wyniosła już 11 satelitów.

Saule Technologies to polska firma, stworzona w 2014 r. przez fizyczkę Olgę Malinkiewicz, rozwijająca technologię ultracienkich drukowanych ogniw perowskitowych. To innowacyjne rozwiązanie fotowoltaiczne pozwala generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dlatego znajduje wszechstronne zastosowanie. Saule Technologies jest właścicielem pierwszej na świecie linii produkcyjnej ogniw perowskitowych we Wrocławiu. Obecnie Spółka pracuje nad komercjalizacją produktu.

Tagi: , , , , ,

Story Page